Zagroda Magija

change language › 

rakiety śnieżne

TRASY  MAGICZNE

Zachęcając do spacerów i wypraw w bieszczadzkie pustkowia nie proponujemy Państwu wyłącznie zwykłych przejść trackingowych czy rowerowych. Na naszych trasach chcemy pokazać Wam, obok malowniczych i niepowtarzalnych pejzaży górskich, miejsca, które kiedyś tętniły życiem i tworzyły BIESZCZAD – wspaniałą krainę Bojków i Łemków. To miejsca magiczne dla kultury, fascynujące – czasem święte. Poznajcie z nami ten zapomniany trochę świat ? może wzbogaci Wasze dusze.

Trasy z rakietami śnieżnymi

Pamiętajmy, że marsz w rakietach, zwłaszcza po świeżej pokrywie śnieżnej, jest zawsze wolniejszy i wymaga większego wysiłku. Dlatego czasy przejścia zostały zweryfikowane pod tym kątem. Znajome z letnich wędrówek ścieżki, pozornie łatwe – w zimie mogą zamienić się w trudno dostępne trasy.
Ostrożności nigdy za dużo! W trasę (oprócz odpowiedniego ubrania) zabieramy latarkę, zapałki, termos i mile widziany telefon komórkowy. O wyjściu powiadamiamy gospodarzy. Czekamy z ciepłym obiadem!

I.    Trasy “W KRAINIE BOBRÓW” – Orelec
Jeżeli śniegu jest wystarczająco dużo, proponujemy Państwu lekkie trasy wokół Orelca. Nie musicie nigdzie jechać. Zakładacie rakiety przed Zagrodą i w drogę!

II. Trasa TYSKOWA – ŁOPIENKA – TYSKOWA (6 kilometrów)
Początek trasy w malowniczej dolinie nieistniejącej już wsi Tyskowa. Wyjście na przełęcz Hyrcza (692 m). Po drodze murowana kapliczka z XVIII wieku. Zejście do doliny Łopienki. Z góry rozległy widok na jedną z najpiękniejszych dolin w Bieszczadach. Z dawnej zabudowy wsi pozostała jedynie murowana cerkiew z 1829 r. Odbudowana na przełomie XX/XXI w. Sporadycznie odbywają się w niej msze. Powrót do Tyskowej tą sama trasą. (czas przejścia ok. 3 h.) Trasa średniej trudności.

III. Trasa ŻUKÓW- HOLICA – platforma widokowa. (10 kilometrów)
Żuków to jedno z dłuższych pasm górskich w Bieszczadach. Przejście jego grzbietem daje niezapomniane wrażenia. W przeszłości biegł tędy trakt, stały dwie karczmy a większość wzniesień (trudno uwierzyć) była nie zalesiona.
Wyjście na trasę rozpoczynamy z pola biwakowego nad wsią Łobozew Górny w kierunku wschodnim. Przejście na Holice (762 m) najwyższe wzniesienie Żukowa. Stąd kilkaset metrów w dół dochodzimy do platformy widokowej, z której rozciąga się wspaniały widok w kierunku południowym na pasmo Połonin Wetlińskiej, Caryńskiej, Tarnicy, Halicza. W dole Jezioro Solińskie. Jeszcze trudniej uwierzyć, że w miejscu tym startowały niegdyś szybowce i padły wszystkie rekordy przedwojennej Polski w lotach. To prawdziwa bieszczadzka mag(i)ja. (czas przejścia ok. 3 h.) Powrót tą samą drogą. Trasa średniej trudności.

IV. Trasa BYSTRE – BESIDA – BYSTRE (5 – 7 kilometrów)
Bystre (k. Czarnej) to położona na uboczu w  malowniczej dolinie wieś. Marsz rozpoczynamy spod pięknej, opuszczonej od lat cerkwi. Łatwe wejście na wzniesienie Wiucze (650 m) i wspaniała panorama na dawną krainę lipecką i grupę połonin bieszczadzkich również po ukraińskiej stronie! Przy dobrej pogodzie bez problemu podziwiamy pasma Wetlińskiej, Caryńskiej, Tarnicy, Halicza a bardziej na wschód najwyższy szczyt Bieszczadów Pikuj (1408 m), Starostynę, Żurówkę, Wielki Wierch. Dalej trasa biegnie na zachodnią stronę doliny Bystrego. Tu, na zboczach Beskidy, pod lasem punkt widokowy skąd podziwiamy Wschodnie Bieszczady z dominującym na horyzoncie szczytem Paraszki ( 1271 m), a to już Beskidy Skolskie! Zejście do wsi polami i starymi drogami pod cerkiew (czas przejścia ok. 3 h.) Trasa średniej trudności.

V. Trasa NA POŁONINĘ  WETLIŃSKĄ (6 kilometrów)
Trudno wyobrazić sobie Bieszczady bez połonin. Jednak standardowe wejście na Połoninę Wetlińską może okazać się zimą nie lada wyzwaniem. Wchodzimy klasycznie z parkingu na przełęczy Wyżniej szlakiem żółtym. Wyjście pod schronisko na Połoninie Wetlińskiej (1228 m). Z góry panorama całych Bieszczadów a na wschodzie Pikuj, Ostra Hora, Połonina Równa, Borżawa. Przy dobrej pogodzie na wschodzie widać Gorgany a na zachodzie Tatry!
Powrót tą samą trasą. (czas przejścia ok. 3 – 4 h.) Trasa trudna.