Zagroda Magija

change language › 

Wyprawy kulturowe

“Drewniane, gotyckie kościoły Podkarpacia”

To wyprawa po niezwykle pięknych i największych gotyckich drewnianych świątyniach chrześcijańskich w Europie. To jednocześnie najstarsze w Polsce kościoły o konstrukcji zrębowej z unikalną polichromią. Całodzienna wyprawa z przewodnikiem obfituje w wiele niezapomnianych chwil. Jedną z nich jest  Rynek galicyjski w uroczym i zapomnianym miasteczku.

“Piękno karpackich cerkwi”

“Piękno i tajemnica zaklęte w karpackiej cerkwi”. Tak nazwaliśmy organizowaną dla naszych gości wyprawę, mającą na celu poznanie bieszczadzkich świątyń. Wycieczkę cerkiewnym szlakiem rozpoczyna wieczorne slajdowisko przewodnika – specjalisty od architektury sakralnej. Kolejnego dnia natomiast zainteresowani tematyką zwiedzają w dolinie Sanu lub dolinie Osławy świątynie (także ich wnętrze) poznając dzieje drewnianej architektury cerkiewnej, symbolikę cerkwi, znaczenie poszczególnych elementów budowy, typy ikon i ikonostasów.

To niezwykła wędrówka nie tylko poprzez dzieje wyznań prawosławnych i greckokatolickich na bieszczadzkim styku kultur, ale także historia ludzi budowniczych świątyń w górskich wioskach.

“Słowackie perły drewnianej architektury i pop art”

Ta wyprawa zabierze was w magiczny świat sztuki ludowej Łemków i pop-artu! W północno-wschodnim zakątku Słowacji, tuż za naszą granicą, w małych górskich wioskach stoją najstarsze i jedne z najpiękniejszych drewnianych cerkwi karpackich. Z pięknymi ikonostasami, polichromią i cennymi zabytkami sztuki cerkiewnej. Górskie dolinki zamieszkują  nadal słowaccy Łemkowie-Rusnacy, którzy kultywują wiarę przodków, język i obyczaje. Z takiej właśnie wioski pochodzili rodzice Andy Warhola, twórcy jednego z najbardziej kontrowersyjnych stylów w sztuce pop-artu. Tutaj też w małym miasteczku Medzilaborce znajduje się muzeum z jego oryginalnymi pracami. Zabierzemy Was do jedynego miejsca na Ziemi, gdzie sztuka ludowa nierozerwalnie łączy się z pop-artem.